server RAM DellPowerEdge R670 - (Intel Xeon 6) (5600MHz)
The memory increases the RAM of your Dell PowerEdge R670 - (Intel Xeon 6) (5600MHz) server by 24GB. The offered DDR5 RAM memory has a speed of 5600MHz PC5-44800R 1Rx8. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Memory slots without a processor may not be used.
- When using a multiprocessor system, the memory slots should always be configured identically for each CPU.
Computer memory - info
| Memory size | 24GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800R |
| Rank | 1Rx8 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge R670 series |
| Device name | PowerEdge R670 - (Intel Xeon 6) (5600MHz) |
| Maximum memory | 2TB |
| Memory Slots | 32 |
| Note | Intel CPU:
Xeon 6710E
Xeon 6731E |
Order info
| Item number | SP571326 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169420131 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge R670 - (Intel Xeon 6) (5600MHz) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge R670 - (Intel Xeon 6) (5600MHz)
Login