Computer memory Terra 7570 BTO (1000906)
The RAM memory expands the memory capacity of Terra 7570 BTO (1000906) by 24GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Terra 7570 BTO (1000906). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in 7570 BTO (1000906).Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Memories with different DRAM structures (x4, x8) must not be mixed.
Computer memory - info
| Memory size | 24GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400R |
| Rank | 1Rx8 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Terra |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Terra workstation 7... |
| Device series | workstation 7... 7500 series |
| Device name | 7570 BTO (1000906) |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 1TB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP557091 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169265015 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Terra 7570 BTO (1000906) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Terra 7570 BTO (1000906)
Login