Computer memory Terra 7890 BTO (1000909)
24GB memory for Terra 7890 BTO (1000909). The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Memories with different DRAM structures (x4, x8) must not be mixed.
Computer memory - info
| Memory size | 24GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400R |
| Rank | 1Rx8 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Terra |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Terra workstation 7... |
| Device series | workstation 7... 7800 series |
| Device name | 7890 BTO (1000909) |
| Memory ex works | 32GB (2x16GB) |
| Maximum memory | 1TB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP557080 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169264469 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Terra 7890 BTO (1000909) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Terra 7890 BTO (1000909)
Login