Computer memory HP Z6 G5 A
The RAM memory expands the memory capacity of HP Z6 G5 A by 256GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Memories with different DRAM structures (x4, x8) must not be mixed.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 256GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800R |
| Rank | 8Rx4 (2S4Rx4) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) 3DS |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | 3DS |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z6 series |
| Device name | Z6 G5 A |
| Maximum memory | 2TB / 1TB according to manufacturer |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP556491 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169258055 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z6 G5 A |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z6 G5 A
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the HP datasheet concerning the maximum RAM amount for the Z6 G5 A is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login