Memory for laptop Acer Aspire One D255 (DDR2-Variante)
The memory increases the RAM memory of Acer Aspire One D255 (DDR2-Variante) by 2GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Acer Aspire One |
| Device series | Aspire One D250 series |
| Device name | Aspire One D255 (DDR2-Variante) |
| Memory ex works | 1GB |
| Maximum memory | 2GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | Attention: The device is offered with 2 different mainboards. Depending on the motherboard installed, you need either a DDR2 or DDR3 memory. Please check before ordering which device you own and which memory you need. |
Order info
| Item number | SP122332 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069098648 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer Aspire One D255 (DDR2-Variante) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer Aspire One D255 (DDR2-Variante)
Login