Memory for desktop Acer eMachine ET1840
The RAM memory expands the memory capacity of Acer eMachine ET1840 by 2GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Acer eMachine ET1840. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in eMachine ET1840.Die meisten Systeme wurden bereits voll bestückt with 2 x 2GB ausgeliefert.
Gerät angelegt for den Fall, dass nur 1 x 2GB ab Werk auch vorgekommen ist.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Acer eMachine desktop |
| Device series | eMachine desktop ET1800 series |
| Device name | eMachine ET1840 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 4GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP159215 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069308846 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer eMachine ET1840 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer eMachine ET1840
Login