Computer memory Acer Ferrari 5005WLHi
Expand the memory of your Acer Ferrari 5005WLHi by 2GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Acer Ferrari 5005WLHi.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Acer Ferrari |
| Device series | Ferrari 5000 series |
| Device name | Ferrari 5005WLHi |
| Memory ex works | 2GB (2x1GB) |
| Maximum memory | 8GB / 4GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP216484 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069845365 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer Ferrari 5005WLHi |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer Ferrari 5005WLHi
Login