Memory for laptop Acer TravelMate 5520G-402G16
The memory increases the RAM memory of Acer TravelMate 5520G-402G16 by 2GB. The memory has 200 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. This computer memory was tested by us for Acer TravelMate 5520G-402G16. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in TravelMate 5520G-402G16.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Acer TravelMate |
| Device series | TravelMate 5520G series |
| Device name | TravelMate 5520G-402G16 |
| Memory ex works | 2GB (2x1GB) |
| Maximum memory | 8GB / 4GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP216451 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069845037 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer TravelMate 5520G-402G16 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer TravelMate 5520G-402G16
Login