Memory for laptop Acer TravelMate 7520-502G16Mi
Expand the memory of your Acer TravelMate 7520-502G16Mi by 2GB. The memory module has 200 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Acer TravelMate |
| Device series | TravelMate 7520 series |
| Device name | TravelMate 7520-502G16Mi |
| Memory ex works | 2GB (2x1GB) |
| Maximum memory | 8GB / 4GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP191250 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069598193 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer TravelMate 7520-502G16Mi |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer TravelMate 7520-502G16Mi
Login