Memory for motherboard-memory Advantech AIMB-762G2-00A1E
2GB memory for Advantech AIMB-762G2-00A1E. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. This memory is 100% compatible to Advantech AIMB-762G2-00A1E.Dual Channel Technology Unterstützung
When using identical memories in pairs, the Dual Channel technology is supported. Hierbei wird der Speichertakt des Computer memorys verdoppelt (=Dual Channel interleaved Mode)
Das System unterstütz aucht den Einsatz of einzelnen Computer memoryn and die Mischbestückungen with verschiedenen Computer memoryn. In diesem Fall wird nur der Single Channel Mode supports and der Speichertakt wird nicht verdoppelt.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Advantech |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Advantech ATX mainboard |
| Device series | ATX mainboard AIMB-700 series |
| Device name | AIMB-762G2-00A1E |
| Maximum memory | 4GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP153947 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069268690 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Advantech AIMB-762G2-00A1E |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Advantech AIMB-762G2-00A1E
Login