Memory for motherboard-memory ASRock ConRoe1333-eSATA2
Expand the memory of your ASRock ConRoe1333-eSATA2 by 2GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Dual Channel Technology Unterstützung:
When using identical memories in pairs, the Dual Channel technology is supported. Hierbei wird der Speichertakt des Computer memorys verdoppelt (=Dual Channel interleaved Mode)
Das System unterstütz aucht den Einsatz of einzelnen Computer memoryn and die Mischbestückungen with verschiedenen Computer memoryn. In diesem Fall wird nur der Single Channel Mode supports and der Speichertakt wird nicht verdoppelt.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock ConRoe |
| Device series | ConRoe 1333 series |
| Device name | ConRoe1333-eSATA2 |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP158895 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069306033 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock ConRoe1333-eSATA2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock ConRoe1333-eSATA2
Login