Computer memory ASRock N68C-S
The memory increases the RAM memory of ASRock N68C-S by 2GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for ASRock N68C-S. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in N68C-S.Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock mainboard N... |
| Device series | mainboard N... N68C series |
| Device name | N68C-S |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | There may be a CPU with AMD AM2 or AMD AM3 base in the motherboard. This depends on the memory (DDR2 or DDR3) that you can use. AMD AM2 CPU only supports DDR2 RAM, AMD AM3 CPU needs DDR3 Ram. |
Order info
| Item number | SP183789 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069527926 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock N68C-S |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock N68C-S
Login