Memory for motherboard-memory ASRock P43Twins1600
The memory increases the RAM memory of ASRock P43Twins1600 by 2GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for ASRock P43Twins1600. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in P43Twins1600.Information on memory configuration
- Mit DDR2 memoryn erreichen Sie einen maximalen Computer memory of 16GB. Bei Verwendung of DDR3 Computer memoryn ist 8GB möglich.
- Eine Mischbestückung of DDR2 and DDR3 memoryn ist nicht möglich.
- Es stehen 2 memory slots for DDR3 memory zur Verfügung
- Es stehen 4 memory slots for DDR2 memory zur Verfügung
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock mainboard P... |
| Device series | mainboard P... P43 series |
| Device name | P43Twins1600 |
| Maximum memory | 16GB (DDR2) |
| Memory Slots | 6 |
| Note | Please make sure that you can use only DDR2 RAM or DDR3 based RAM. A mix of DDR2 and DDR3 memory is not possible. |
Order info
| Item number | SP158773 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069304992 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock P43Twins1600 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock P43Twins1600
Login