Computer memory ASRock P45R2000
Expand the memory of your ASRock P45R2000 by 2GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. This computer memory was tested by us for ASRock P45R2000. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in P45R2000.Information on memory configuration
- Mit DDR2 memoryn erreichen Sie einen maximalen Computer memory of 8GB. Bei Verwendung of DDR3 Computer memoryn ist 16GB möglich.
- Eine Mischbestückung of DDR2 and DDR3 memoryn ist nicht möglich.
- Es stehen 4 memory slots for DDR3 memory zur Verfügung
- Es stehen 2 memory slots for DDR2 memory zur Verfügung
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock mainboard P... |
| Device series | mainboard P... P45 series |
| Device name | P45R2000 |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 6 |
| Note | Please make sure that you can use only DDR2 RAM or DDR3 based RAM. A mix of DDR2 and DDR3 memory is not possible. |
Order info
| Item number | SP158715 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069304534 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock P45R2000 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock P45R2000
Login