Memory for laptop Asus F3U-AP014C
The memory increases the RAM memory of Asus F3U-AP014C by 2GB. The memory module has 200 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Asus laptop F... |
| Device series | laptop F... F3U series |
| Device name | F3U-AP014C |
| Memory ex works | 2GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP195983 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069644944 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus F3U-AP014C |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus F3U-AP014C
Login