Memory for motherboard-memory Asus P5LD2-C/IPAT
The RAM memory expands the memory capacity of Asus P5LD2-C/IPAT by 2GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. This computer memory was tested by us for Asus P5LD2-C/IPAT. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in P5LD2-C/IPAT.Dual Channel Technology Unterstützung:
When using identical memories in pairs, the Dual Channel technology is supported. Hierbei wird der Speichertakt des Computer memorys verdoppelt (=Dual Channel interleaved Mode)
Das System unterstütz aucht den Einsatz of einzelnen Computer memoryn and die Mischbestückungen with verschiedenen Computer memoryn. In diesem Fall wird nur der Single Channel Mode supports and der Speichertakt wird nicht verdoppelt.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Asus mainboard P... |
| Device series | mainboard P... P5L series |
| Device name | P5LD2-C/IPAT |
| Maximum memory | 2GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP225747 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069936452 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus P5LD2-C/IPAT |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus P5LD2-C/IPAT
Login