Memory for laptop Asus PRO79AE-TY036V
Expand the memory of your Asus PRO79AE-TY036V by 2GB. The memory has 200 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Asus laptop P... |
| Device series | laptop P... PRO79AE series |
| Device name | PRO79AE-TY036V |
| Memory ex works | 3GB (1x2GB + 1x1GB) |
| Maximum memory | 8GB / 4GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP196040 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069645422 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus PRO79AE-TY036V |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus PRO79AE-TY036V
Login