printer memory HPLaserJet Enterprise MFP M630
The RAM memory expands the memory capacity of HP LaserJet Enterprise MFP M630 by 2GB. An expansion of the memory of your HPLaserJet Enterprise MFP M630 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 200 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your printer upgraded safely.Computer memory configuration - HP LaserJet Enterprise M630
Die memory können in beliebiger Kombination eingesetzt werden.
512MB of memory are permanently installed ex works.
Dieser memory kann nicht entfernt werden.
Ein 512MB memory steckt im memorysteckplatz der ersetzt werden kann durch einen 1GB or 2GB memory. Der printer kann maximal 2GB adressieren.
|
LaserJet Enterprise MFP M630 |
Part Nr | max.Ram |
|---|---|---|
| M630dn | B3G84A | 2048MB |
| M630h | J7X28A | 2048MB |
| M630hm | L3U61A | 2048MB |
| M630f | B3G85A | 2048MB |
| M630z | B3G86A | 2048MB |
| M630zm | L3U62A | 2048MB |
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | HP LaserJet Enterprise |
| Device series | LaserJet Enterprise M630 series |
| Device name | LaserJet Enterprise MFP M630 |
| Manufacturer Reference No. | B3G85-67909, B3G84-67909 |
| Memory ex works | 1GB |
| Maximum memory | 2GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP218022 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069860559 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP LaserJet Enterprise MFP M630 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP LaserJet Enterprise MFP M630
Login