Computer memory HP Pavilion dv6815eg
Expand the memory of your HP Pavilion dv6815eg by 2GB. The memory module has 200 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. This memory is 100% compatible to HP Pavilion dv6815eg.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP Pavilion laptop |
| Device series | Pavilion laptop DV6810 series |
| Device name | Pavilion dv6815eg |
| Memory ex works | 3GB (1x2GB+1x1GB |
| Maximum memory | 8GB / 4GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP282938 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369528215 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion dv6815eg |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion dv6815eg
Login