Memory for laptop HP Pavilion dv9276ea
Expand the memory of your HP Pavilion dv9276ea by 2GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for HP Pavilion dv9276ea. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Pavilion dv9276ea.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP Pavilion laptop |
| Device series | Pavilion laptop DV9200 series |
| Device name | Pavilion dv9276ea |
| Maximum memory | 2GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Recommendation: The performance advantages of Dual Channel technology can only be used with two identical memory modules. |
Order info
| Item number | SP210595 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069024258 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion dv9276ea |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion dv9276ea
Login