Computer memory HP Pavilion dv9722eg
The RAM memory expands the memory capacity of HP Pavilion dv9722eg by 2GB. The memory module has 200 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. This computer memory was tested by us for HP Pavilion dv9722eg. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Pavilion dv9722eg.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP Pavilion laptop |
| Device series | Pavilion laptop DV9700 series |
| Device name | Pavilion dv9722eg |
| Memory ex works | 2GB |
| Maximum memory | 4GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Recommendation: Use two identical memories to use the performance advantages offered by the dual channel technology. |
Order info
| Item number | SP104167 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069024432 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion dv9722eg |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion dv9722eg
Login