Memory for motherboard-memory Intel D975XBX
The RAM memory expands the memory capacity of Intel D975XBX by 2GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Intel D975XBX.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel mainboard D... |
| Device series | mainboard D... D975 series |
| Device name | D975XBX |
| Maximum memory | 8GB |
| Note | Recommendation: The performance advantages of Dual Channel technology can only be used with two identical memory modules. |
Order info
| Item number | SP101374 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069007428 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel D975XBX |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel D975XBX
Login