Computer memory Intel DQ965SS
The RAM memory expands the memory capacity of Intel DQ965SS by 2GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Intel DQ965SS. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in DQ965SS.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel mainboard DQ... |
| Device series | mainboard DQ... DQ965 series |
| Device name | DQ965SS |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Recommendation: The performance advantages of Dual Channel technology can only be used with two identical memory modules. |
Order info
| Item number | SP135530 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069167504 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel DQ965SS |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel DQ965SS
Login