Printer memory suitable for Kyocera TASKalfa 250ci
The RAM memory expands the memory capacity of Kyocera TASKalfa 250ci by 2GB. An expansion of the memory of your KyoceraTASKalfa 250ci accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera TASKalfa |
| Device series | TASKalfa 200 series |
| Device name | TASKalfa 250ci |
| Maximum memory | 2GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP124484 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069114188 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera TASKalfa 250ci |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera TASKalfa 250ci
Login