printer memory KyoceraTASKalfa 300ci
The RAM memory expands the memory capacity of Kyocera TASKalfa 300ci by 2GB. An expansion of the memory of your KyoceraTASKalfa 300ci accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Kyocera TASKalfa 300ci.Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera TASKalfa |
| Device series | TASKalfa 300 series |
| Device name | TASKalfa 300ci |
| Maximum memory | 2GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP124483 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069114171 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera TASKalfa 300ci |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera TASKalfa 300ci
Login