Printer memory suitable for Kyocera TASKalfa 400ci
Extend the printer memory of your Kyocera TASKalfa 400ci with this 2GB DDR2 memory upgrade. An expansion of the memory of your KyoceraTASKalfa 400ci accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera TASKalfa |
| Device series | TASKalfa 400 series |
| Device name | TASKalfa 400ci |
| Maximum memory | 2GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP124485 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069114195 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera TASKalfa 400ci |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera TASKalfa 400ci
Login