Memory for motherboard-memory MSI MS-7529
2GB memory for MSI MS-7529. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Kompatibel for:
G31TM-P25, G31TM-P31, G31TM-P21, G31TM-P35, G31M3-F V2, G52-75291X3, G31M3-L V2, G31M3-LS V2
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | MSI |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | MSI mainboard MS... |
| Device series | mainboard MS... MS-7500 series |
| Device name | MS-7529 |
| Maximum memory | 4GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP343377 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578064778 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with MSI MS-7529 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about MSI MS-7529
Login