Server-Mainboard RAM SupermicroPDSMi
The Server-Mainboard-RAM memory expands the memory capacity of Supermicro PDSMi by 2GB. The offered DDR2 RAM memory has a speed of 800MHz PC2-6400U 2Rx8. These are UDIMM (Non-ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. This computer memory was tested by us for Supermicro PDSMi. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in PDSMi.Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server-Mainboard |
| Device family | Supermicro mainboard P... |
| Device series | mainboard P... PDS series |
| Device name | PDSMi |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | The system supports memory as ECC UDIMM and UDIMM without ECC, but these two techniques can not be used together. |
Order info
| Item number | SP119110 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069083200 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro PDSMi |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
Login