Memory for laptop Toshiba Satellite Pro A200
The memory increases the RAM memory of Toshiba Satellite Pro A200 by 2GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Ob die maximale Speicherkapazität of 4GB erreicht werden kann ist abhängig of eingesetzten Prozessor im Gerät. Bitte kontaktieren Sie bei unseren Support.
Die Modelle A200-1G9 and A200-1AS können nicht with dem 2GB Computer memory bestückt werden. In diesen beiden Geräten with einem Intel® Celeron M Prozessor können nur 2x 1GB memory modules eingebaut werden.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| JEDEC standard | PC2-5300S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Toshiba |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Toshiba Satellite Pro |
| Device series | Satellite Pro A200 series |
| Device name | Satellite Pro A200 |
| Memory ex works | 1GB |
| Maximum memory | 4GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP119970 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069085358 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Toshiba Satellite Pro A200 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Toshiba Satellite Pro A200
Login