Memory for laptop Acer Aspire One D255 (DDR3-Variante)
The RAM memory expands the memory capacity of Acer Aspire One D255 (DDR3-Variante) by 2GB. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Acer Aspire One D255 (DDR3-Variante). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Aspire One D255 (DDR3-Variante).
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600S |
| Rank | 1Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Acer Aspire One |
| Device series | Aspire One D250 series |
| Device name | Aspire One D255 (DDR3-Variante) |
| Manufacturer Reference No. | LC.DDR0A.002 |
| Memory ex works | 1GB |
| Maximum memory | 2GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | Attention: The device is offered with 2 different mainboards. Depending on the motherboard installed, you need either a DDR2 or DDR3 memory. Please check before ordering which device you own and which memory you need. |
Order info
| Item number | SP122331 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069098631 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer Aspire One D255 (DDR3-Variante) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer Aspire One D255 (DDR3-Variante)
Login