Computer memory ASRock P43D1600Twins
The RAM memory expands the memory capacity of ASRock P43D1600Twins by 2GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to ASRock P43D1600Twins.Information on memory configuration
- Mit DDR2 memoryn erreichen Sie einen maximalen Computer memory of 16GB. Bei Verwendung of DDR3 Computer memoryn ist 8GB möglich.
- Eine Mischbestückung of DDR2 and DDR3 memoryn ist nicht möglich.
- Es stehen 2 memory slots for DDR3 memory zur Verfügung
- Es stehen 4 memory slots for DDR2 memory zur Verfügung
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock mainboard P... |
| Device series | mainboard P... P43 series |
| Device name | P43D1600Twins |
| Maximum memory | 16GB (DDR2) |
| Memory Slots | 6 |
| Note | Please make sure that you can use only DDR2 RAM or DDR3 based RAM. A mix of DDR2 and DDR3 memory is not possible. |
Order info
| Item number | SP158765 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069304930 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock P43D1600Twins |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock P43D1600Twins
Login