Memory for motherboard-memory Asus P5P41C
2GB memory for Asus P5P41C. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Asus P5P41C. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in P5P41C.Mit DDR2 memoryn erreichen Sie einen maximalen Computer memory of 8GB. Bei Verwendung of DDR3 Computer memoryn sind ebenfalls 8GB möglich.
Eine Mischbestückung of DDR2 and DDR3 memoryn ist nicht möglich.
Es stehen 2 memory slots for DDR3 memory zur Verfügung
Es stehen 2 memory slots for DDR2 memory zur Verfügung
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500U |
| Rank | 1Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Asus mainboard P... |
| Device series | mainboard P... P5P series |
| Device name | P5P41C |
| Maximum memory | 16GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Please make sure that you can use only DDR2 RAM or DDR3 based RAM. A mix of DDR2 and DDR3 memory is not possible. |
Order info
| Item number | SP204442 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069726756 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus P5P41C |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus P5P41C
Login