Printer memory suitable for HP Color LaserJet Managed E65160
Extend the printer memory of your HP Color LaserJet Managed E65160 with this 2GB DDR3 memory upgrade. An expansion of the memory of your HPColor LaserJet Managed E65160 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 144 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your printer upgraded safely.Computer memory configuration - HP LaserJet Managed MFP E65150 series
Ab Werk sind 1GB Printer Memory verbaut.
Dieser memory kann nicht entfernt werden.
Der printer kann maximal 2GB adressieren.
| Modell | Part Nr | max.Ram |
|---|---|---|
| HP Color LaserJet Managed E65150dn | 3GY03A | 2GB |
| HP Color LaserJet Managed E65160dn | 3GY04A | 2GB |
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC3-6400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | HP Color LaserJet Managed |
| Device series | Color LaserJet Managed E60000 series |
| Device name | Color LaserJet Managed E65160 |
| Manufacturer Reference No. | E5K49A |
| Memory ex works | 1GB |
| Maximum memory | 2GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP354121 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578168131 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Color LaserJet Managed E65160 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Color LaserJet Managed E65160
Login