printer memory HPColor LaserJet Managed E85055
The memory increases the RAM memory of HP Color LaserJet Managed E85055 by 2GB. An expansion of the memory of your HPColor LaserJet Managed E85055 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your printer upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC3-6400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | HP Color LaserJet Managed |
| Device series | Color LaserJet Managed E80000 series |
| Device name | Color LaserJet Managed E85055 |
| Manufacturer Reference No. | E5K49A |
Order info
| Item number | SP354127 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578168308 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Color LaserJet Managed E85055 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Color LaserJet Managed E85055
Login