Memory for printer HP PageWide Enterprise Color 556
2GB memory for HP PageWide Enterprise Color 556. An expansion of the memory of your HPPageWide Enterprise Color 556 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your HP PageWide Enterprise Color printer.Computer memory configuration - HP PageWide Enterprise Color 556
Ab Werk sind 1280MB Printer Memory verbaut.
Dieser memory kann nicht entfernt werden.
Der printer kann auf maximal 2304MB printer memory aufgerüstet werden.
| Modell | Part Nr | ab Werk | max.Ram |
|---|---|---|---|
| HP PageWide Enterprise Color 556dn | G1W46A | 1,28GB | 2,3GB |
| HP PageWide Enterprise Color 556xh | G1W47A | 1,28GB | 2,3GB |
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC3-6400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | HP PageWide Enterprise Color |
| Device series | PageWide Enterprise Color 550 series |
| Device name | PageWide Enterprise Color 556 |
| Manufacturer Reference No. | E5K49A |
| Memory ex works | 1,25GB |
| Maximum memory | 2,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP353993 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578167820 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP PageWide Enterprise Color 556 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP PageWide Enterprise Color 556
Login