printer memory KyoceraEcosys P3060dn
The memory increases the RAM memory of Kyocera Ecosys P3060dn by 2GB. An expansion of the memory of your KyoceraEcosys P3060dn accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your Kyocera Ecosys printer.The perfect computer memory for Ecosys P3055dn
512MB of memory are permanently installed ex works.
1 slot is available for memory expansion
.
Mit dem 2GB memory kann der Computer memory auf ingesamt 2,5GB aufgerüstet werden.
Die Erweiterung des printer memorys auf 2,5GB ermöglich die Verarbeitung großer Druckdateien.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera Ecosys |
| Device series | Ecosys M2000 series |
| Device name | Ecosys P3060dn |
| Memory ex works | 512MB non removable |
| Maximum memory | 2,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP233975 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369018471 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera Ecosys P3060dn |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera Ecosys P3060dn
Login