Printer memory suitable for Kyocera TASKalfa 308ci
2GB memory for Kyocera TASKalfa 308ci. An expansion of the memory of your KyoceraTASKalfa 308ci accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera TASKalfa |
| Device series | TASKalfa 300 series |
| Device name | TASKalfa 308ci |
| Manufacturer Reference No. | MDDR3-2GB |
| Memory ex works | 1,5GB |
| Maximum memory | 3GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP336517 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369994898 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera TASKalfa 308ci |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera TASKalfa 308ci
Login