Printer memory suitable for Lexmark MS811dn
The memory increases the RAM memory of Lexmark MS811dn by 2GB. An expansion of the memory of your LexmarkMS811dn accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. This memory is 100% compatible to Lexmark MS811dn.Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Rank | 1Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | printer memory |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lexmark |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Lexmark Laser |
| Device series | Laser MS810 series |
| Device name | MS811dn |
| Manufacturer Reference No. | 57X9012, DDR3x32 |
| Memory ex works | 512MB non removable |
| Maximum memory | 2,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP129590 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069150490 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lexmark MS811dn |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lexmark MS811dn
Login