printer memory OlivettiPG L2555
The RAM memory expands the memory capacity of Olivetti PG L2555 by 2GB. An expansion of the memory of your OlivettiPG L2555 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 144 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Olivetti |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Olivetti PG |
| Device series | PG L2500 series |
| Device name | PG L2555 |
| Manufacturer Reference No. | MDDR3-2GB |
| Memory ex works | 512MB |
| Maximum memory | 2,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP530402 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488946110 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Olivetti PG L2555 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Olivetti PG L2555
Login