Memory for storage/NAS Thecus W2000
The RAM memory expands the memory capacity of Thecus W2000 by 2GB. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 2GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500S |
| Rank | 1Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Thecus |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Thecus SMB-Rackmount |
| Device series | SMB-Rackmount W2000 series |
| Device name | W2000 |
| Memory ex works | 2GB |
| Maximum memory | 8GB / 4GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP162469 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069334807 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Thecus W2000 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Thecus W2000
Login