Memory for motherboard-memory Gigabyte GAMING 7 GA-Z170X (rev. 1.0)
32GB (2x16GB) memory for Gigabyte GAMING 7 GA-Z170X (rev. 1.0). The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Gigabyte GAMING 7 GA-Z170X (rev. 1.0). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in GAMING 7 GA-Z170X (rev. 1.0).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB (2x16GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte GAMING |
| Device series | GAMING 7 series |
| Device name | GAMING 7 GA-Z170X (rev. 1.0) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | In order to use the dual channel technology, identical memory must be used. You therefore receive memory DUAL CHANNEL kits to support this technique. They have significant performance advantages over a single memory equipment. |
Order info
| Item number | SP152251 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069255485 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte GAMING 7 GA-Z170X (rev. 1.0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte GAMING 7 GA-Z170X (rev. 1.0)
Login