Computer memory QNAP TS-673-8G
The RAM memory expands the memory capacity of QNAP TS-673-8G by 32GB (2x16GB). The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.The perfect computer memory for Qnap TS-673-8G
By installing the memory, be aware that the memory must be installed in pairs, so we offer the memory in kits of 2 to fulfill this condition from the outset.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB (2x16GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-x73U series |
| Device name | TS-673-8G |
| Manufacturer Reference No. | RAM-16GDR4T0-SO-2666, RAM-16GDR4K0-SO-2666 |
| Memory ex works | 8GB (2 x 4GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP269907 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369387799 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-673-8G |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-673-8G
Login