server RAM AcerAltos G540 M2
The memory increases the RAM of your Acer Altos G540 M2 server by 32GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R 4Rx4 (4DRx4 DDP). These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This memory suits perfectly to your Acer Altos server.Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Acer Altos |
| Device series | Altos G540 series |
| Device name | Altos G540 M2 |
| Maximum memory | 384GB / 96GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 12 |
Order info
| Item number | SP462950 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488264559 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer Altos G540 M2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer Altos G540 M2
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Acer datasheet concerning the maximum RAM amount for the Altos G540 M2 is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login