Computer memory Apple Mac Pro Twelve Core 2.66GHz (Mid 2010/Westmere)
The RAM memory expands the memory capacity of Apple Mac Pro Twelve Core 2.66GHz (Mid 2010/Westmere) by 32GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- Memory slots without a processor may not be used.
| Technologie | GB / Modul | Count | Total |
|---|---|---|---|
| UDIMM ECC | 8GB RAM | 8 | 46GB |
| RDIMM | 16GB RAM | 8 | 128GB |
| RDIMM | 32GB RAM | 8 | 256GB |
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
Order info
| Item number | SP463084 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488265860 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Apple Mac Pro Twelve Core 2.66GHz (Mid 2010/Westmere) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Apple Mac Pro Twelve Core 2.66GHz (Mid 2010/Westmere)
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Apple datasheet concerning the maximum RAM amount for the Mac Pro Twelve Core 2.66GHz (Mid 2010/Westmere) is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login