server memory ASRock2U12L6SC-2TS6
The memory increases the RAM of your ASRock 2U12L6SC-2TS6 server by 32GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3L-12800R 4Rx4 (4DRx4 DDP). These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This computer memory was tested by us for ASRock 2U12L6SC-2TS6. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in 2U12L6SC-2TS6.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | ASRock server mainboard |
| Device series | server mainboard 2U12L6SC |
| Device name | 2U12L6SC-2TS6 |
| Maximum memory | 512GB |
| Memory Slots | 16 |
Order info
| Item number | SP466355 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488298721 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock 2U12L6SC-2TS6 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock 2U12L6SC-2TS6
Login