Memory for server ASRock 2U12L6SW-2TS6
The memory increases the RAM of your ASRock 2U12L6SW-2TS6 server by 32GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3L-12800R 4Rx4 (4DRx4 DDP). These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | ASRock Rack |
| Device series | Rack 2U12L6SW |
| Device name | 2U12L6SW-2TS6 |
| Maximum memory | 512GB |
| Memory Slots | 16 |
Order info
| Item number | SP466469 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488299858 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock 2U12L6SW-2TS6 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock 2U12L6SW-2TS6
Login