server RAM ASRockEPC612D8A
The server-RAM memory expands the memory capacity of ASRock EPC612D8A by 32GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3L-12800L 4Rx4 (4DRx4 DDP). These are LRDIMM (ECC LR DIMM) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. This computer memory was tested by us for ASRock EPC612D8A. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in EPC612D8A.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- When using 4Rank (4Rx..) RDIMM memories, only 2 of 3 memory slots can be used per memory channel.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800L |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | LRDIMM (ECC LR DIMM) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | ASRock server mainboard |
| Device series | server mainboard EPC612 |
| Device name | EPC612D8A |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP246036 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369139121 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock EPC612D8A |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock EPC612D8A
Login