Computer memory Dell Precision T3610
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of Dell Precision T3610 by 32GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your Dell Precision workstation workstation.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Dell Precision workstation |
| Device series | Precision workstation T3000 series |
| Device name | Precision T3610 |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP463684 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488271977 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Precision T3610 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Precision T3610
Login