Memory for motherboard-memory Intel S5520UR
The memory increases the RAM memory of Intel S5520UR by 32GB. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Intel S5520UR. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in S5520UR.Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel mainboard S... |
| Device series | mainboard S... S5520 series |
| Device name | S5520UR |
| Maximum memory | 384GB |
| Memory Slots | 12 |
| Note | You can use ECC UDIMM or RDIMM, but not mixed in the server. 48GB maximum with UDIMM (6 x 8GB) 128GB maximum with RDIMM (8 x 16GB). Optimal performance: Distribute the memories evenly across the memory slots and CPUs. We are happy to advise you! |
Order info
| Item number | SP150662 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069087734 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel S5520UR |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel S5520UR
Login