server RAM ORACLESUN server X3-2L
32GB RAM Upgrade for server ORACLE SUN server X3-2L. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3L-12800R 4Rx4 (4DRx4 DDP). These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. This memory is 100% compatible to ORACLE SUN server X3-2L.Which memory configuration is possible?
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
Principles of memory assembly
-
memorysteckplätze for die kein Prozessor vorhanden ist dürfen nicht bestückt werden
Memory configuration for good system performance
- Verteilen Sie die memory gleichmäßig auf die memorysteckplätze and gleichmäßig auf die CPUs
- Wenn mehr als eine CPU vorhanden sind, sollten die memory pro CPU identisch (gespiegelt zur anderen CPU) bestückt werden.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ORACLE |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | ORACLE SUN server |
| Device series | SUN server X3 series |
| Device name | SUN Server X3-2L |
| Manufacturer Reference No. | 7100792 |
| Maximum memory | 512GB |
| Memory Slots | 16 |
Order info
| Item number | SP237180 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369047747 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ORACLE SUN Server X3-2L |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ORACLE SUN server X3-2L
Login